W programie „Działaj Lokalnie” wspierane są projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aktywności społecznej, poprawie jakości życia.
W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego.
Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.
17 lutego 2023 roku odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji programu grantowego Działaj Lokalnie 2022.
W tegorocznej edycji złożono 19 wniosków z czego 9-cioro składających otrzymało grant na działania lokalne.
Gratulujemy realizacji lokalnych projektów:
Ochotnicza Straż Pożarna w Słowinie – “Budowa wiaty integracyjnej” – Celem projektu było wybudowanie wiaty integracyjnej, przy której mogliby spotykać się mieszkańcy Słowina, okolicznych miejscowości oraz przejeżdżający turyści.
Stowarzyszenie “PRZYJAZNE PRZYSTAWY” – “75 lat minęło w Przystawach jak jeden dzień” – Upamiętnienie 75-lecia osadnictwa we wsi Przystawy, poprzez organizację festynu dla mieszkańców, zaproszonych gości oraz osób z okolicznych miejscowości. Przygotowanie i montaż tablic historycznych prezentujących historyczne zdjęcia wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Malechówku – “Czuję, słyszę, dotykam – ogród sensoryczny w Gorzycy”- Projekt miał na celu stworzenie ogrodu sensorycznego w nowopowstałym parku edukacyjno-przyrodniczym w Gorzycy. W ramach projektu powstała ścieżka sensoryczna.
Koło Gospodyń Wiejskich w Malechówku – “Kreatywnie nastawieni” – Poprzez realizację projektu “Kreatywnie nastawieni” zbudowaliśmy spójność i integrację mieszkańców Malechówka oraz wzmocnione zostało zaufanie i więź międzyludzka wśród społeczności lokalnej. Niezwykle ważnym aspektem naszego projektu było wspieranie i pobudzanie mieszkańców, w szczególności osób młodych do zaangażowania w formie wolontariatu.
Koło Gospodyń Wiejskich “AKSAMITKI” we Wszędzieniu – “Ukwiecony Wszędzień” – Celem projektu było uprzątnięcie i ukwiecenie małej działeczki w centrum wsi, utworzenie kwietnej łączki z domkami dla owadów co poprawiło wizerunku miejscowości Wszedzień.
Ochotnicza Straż Pożarna w Dobiesławiu – “Magia Świąt – dzielimy się zwyczajami i tradycjami” – Celem projektu było wsparcie rodzin w zakresie pełnienia ról opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie zrównoważonego dostępu do zajęć kreatywno-rozwojowych dla grupy ok. 40 dzieci polsko-ukraińskich z gm. Darłowo poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty kulturalnej, spędzania czasu wolnego, związanej z okresem bożonarodzeniowym, czyli zwyczajami i tradycjami w regionie.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rzyszczewo i Rzyszczewko – “Różane, miododajne Rzyszczewo” – Kontynuacja działań związanych z budowaniem wizerunku różanej wsi. Trzeci projekt z serii „Różane Rzyszczewo”. W ramach przeprowadzonych działań pozyskano kolejnych sympatyków Różanego Rzyszczewa i wykonano kolejne nasadzenia róż i bylin w przestrzeni publicznej miejscowości Rzyszczewo.
Stowarzyszenie dla Ziemi Malechowskiej – “KINtegracja, czyli sąsiedzka integracja z kinem w tle.” – Senioralna część społeczności Malechowa jest bardzo zaangażowana w organizację życia społecznego swojej małej ojczyzny. Ten projekt jest zachętą dla młodszych pokoleń do wspólnego wypoczynku i integracji.
Koło Gospodyń Wiejskich w Boleszewie – “Na sportowo i zdrowo” – Projekt dotyczył integracji mieszkańców wsi, zwłaszcza kobiet poprzez działania proekologiczne i prozdrowotne, a także integrowanie środowisk kobiecych poprzez aktywność edukacyjną, rekreacyjną i towarzyską. Najważniejszym elementem było utrzymanie kontaktów międzyludzkich oraz wspólne działanie.
Ogólnie kwota dotacji z ODL wyniosła: 50 420 zł
Kwota środków (finansowych oraz niefinansowych) zaangażowanych przez Grantobiorców : 29 490,79 zł
Łączny wkład zaangażowany w projekty: 79 910,79 zł
Projekt Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Darłowskie Centrum Wolontariatu.